Kış gelmeden önce ev ve işyerinizdeki ısıtma sisteminin petek temizliğini yaptırarak, arızaları ve kabarık faturaları düşünmeden soğuk kış günlerinde konforlu bir şekilde ısınmanın keyfini çıkarabilirsiniz. Şebeke suyunda çözünmüş hale bulunan kirecin peteklerde birikmesiyle ortaya çıkan ısı kayıplarının maliyet artışına yol açacağının altını çizen Arnavutköy petek temizliği servisimiz bu sebeple tüm ısıtma sistemlerinin her yıl, tercihen kış öncesinde bakımdan geçmesini önermektedir. Bakım işlemlerinin en önemli kısımlarından olan petek temizliği, şebeke suyu kullanarak ısınma imkânı sunan bütün sistemler için temel bir gerekliliktir.

Şebeke suyundaki kirecin peteklerin dip kısımlarında birikmesi, sudaki çözünmüş kirecin sıcaklık arttıkça metale tutunma eğiliminde olması ve yerçekimi sayesinde yapışan kireç parçalarının peteklerin altına çökmesi ile alakalı bir durumdur. Benzer problem evlerde kullanılan bulaşık ve çamaşır makinalarında da görülür ki, bu sebepten dolayı her kullanımda ısıtıcı parçaların kireçlenmemesi için özel kimyasal ürünler kullanılmaktadır. Aynı şebeke suyunu kullanan ve su sıcaklığı yüksek derecelere ulaşan ısıtma sisteminin metal malzemeli, ısı iletim elemanı olan peteklerde de aynı kireç tutunması görülür. İnce bir tortu katmanı olarak başlayan sorun zamanla dip kısımda biriken tabakaya diğer maddelerin de tutunması neticesinde daha da büyür. Peteklerin alt kısmında balçıklaşmaya varacak düzeyde, yoğun çamur katlanmaları oluştuğundaysa sıcak su artık bu dip kısma ulaşamaz. Yalnızca üst kısmı dolaşarak peteği terk eden sıcak suyun tüm petek yüzeyini eşit miktarda ısınması mümkün olmadığından, peteğin de iç mekânı verimli ve hızlı bir biçimde ısıtması imkânsız hale gelir.

Isıtma sistemindeki peteklerin tüm yüzeyleri eşit miktarda ısınmadığında iç mekânda siz de konforlu bir şekilde ısınamazsınız. İlk zamanlarda sistemi daha yüksek derecede çalıştırarak bu soruna çözüm getirmeye çalışabilirsiniz ancak yüksek sıcaklık, şebeke suyundaki kirecin daha fazla tutunmasına ve peteklerdeki birikmenin hızla artmasına yol açacaktır. Arnavutköy petek temizliği servisimizden yardım almadığınız sürece bu gibi kullanıma dair basit çözümlerle sorunun giderilmesi mümkün olmayacaktır. Uzun vadede faturalarda artış ve ayrıca yüksek maliyetli arızalara yol açabilen bu sorunu oluşmadan önlemek için her yıl peteklerinizi temizlettirmenizi tavsiye ederiz.