Isıtma sisteminizin arızalanmaması ve her ay biraz daha fazla yakıt tüketmemesi için bakım konusuna gereken önemi göstermeli, bakım işlemlerinin en önemli kısımlarından biri olan petek temizliğini de yıllık periyotlarla yaptırmalısınız. Şebeke suyundaki kirecin petek diplerinde birikmesiyle ortaya çıkan ısı kayıpları daha fazla harcama yapmanıza rağmen ısınma konforunuzun her geçen gün biraz daha düşmesine yol açacaktır. Avcılar petek temizliği servisimizse bu konuda garantili ve tam anlamıyla profesyonel çözümler sunarak, peteklerin tamamı tek seferde ve sökmeden yıkama makinalarıyla temizler. Tesisata bağlanan yıkama makinasıyla patentli özel bir formüle sahip olan kimyasal çözücülerin uygulandığı petek temizleme işlemi sayesinde ısı farkları giderilir, sistemin kış boyunca azami verimlilikle çalışması sağlanır.

Evlerde kullanılan çamaşır ve bulaşık makinalarında özel koruyucu kimyasallar kullanılmaması durumunda ısıtıcılar kireçlendiği gibi, metal malzemeli olan ve aynı şebeke suyuyla temas kuran peteklerin içlerinde de kireç birikmeleri olur. Sıcaklığın arttığı ortamlarda suda çözünmüş halde bulunan kireç, metale daha fazla yapıştığı için ısıtma sistemi kullanıldıkça petek içlerinde daha fazla kireç çökmesi olur. Diğer maddelerin de bu kireç tortusuna eklenmesi ve yerçekiminin tüm birikintiyi dibe çökertmesi neticesinde peteklerin dibinde çamurlaşma başlar. İlk zamanlarda bu çamurlaşma sebebiyle peteklerde herhangi bir ısınma sorunu gözlemlenmese de, kullanıma devam edildikçe çamurlaşma yerini balçık kıvamlı yoğun katmanlara bırakır. Bu katmanlar suyun tamamen bloke olmasına yol açtığı için tesisat üzerinden gelerek peteğe giden sıcak su sadece üst kısımda dolaşabilir, alt bölüme hiç ulaşmadan peteği terk eder.

Peteklerin alt kısmına sıcak su gitmemesine ve bu sebepten dolayı da alt bölümün ısınmamasına sebep olan kireçlenme peteklerin ömrünü kısaltır. Peteğin kendisi tam olarak ısınamadığı takdirde iç mekân da istenen düzeyde ısınmayacağından ısıtma sistemi daha yüksek derecelerde çalıştırılır. Su sıcaklığının arttırılması ise sadece peteklerde daha fazla kireç birikmesini sağlar. Sorundan uzun vadeli olarak kurtulmak için Avcılar petek temizliği servisimizden hizmet almanız gerekir. Ev ve işyerinizdeki ısıtma sisteminizde bu düzeyde ısınma sorunları oluşmaması için servis ekibimizle kış öncesi iletişim kurmanızda yarar var.