Kış boyunca ısıtma sisteminizi sorunsuz ve en yüksek verimle kullanmak için petek temizliğini ihmal etmeden her yıl, kış öncesinde yaptırmalısınız. Rutin bakım işlemlerinden olmasına karşın ancak peteklerin alt kısmı tamamen soğuk kaldığında ihtiyaç duyulan petek temizleme işlemi aslında düzenli yapıldığında bu tip sorunları en baştan engelleyecektir. Üstelik Bağcılar petek temizliği servisimiz bu işlemi peteklerinizi sökmeden tesisata bağladığı yıkama makinalarıyla yapmakta, böylelikle tesisata bağlı tüm petekler tek uygulamayla pratik bir şekilde temizlenmekte. Kireç kalıntıları ve dip kısımda biriken çamurlaşmanın tamamen tahliye edildiği temizlik işleminin her sene, kışa girmeden yaptırılması arızaların önlenmesini ve çok daha ekonomik kullanım imkânı sağlayacaktır.

Şebeke suyundaki kireç metal yüzeylere yapışarak tortu oluştururken diğer maddelerin birikmesini de hızlandırır. Suyun sıcaklığı arttıkça çözünen kireç daha fazla çökme yaptığından, ısıtma sisteminin peteklerinde görülen bu birikme kullanımla birlikte daha da artar. Bağcılar petek temizliği servisimiz kireç tortusunun yoğunlaşarak, balçık kıvamı almasına ve peteklerde ısınma sorunlarına yol açmasına izin vermeden temizlik işlemini zamanında yaptırmanızı önerir. Isıtma sisteminden faydalanmaya başladığınız ilk zamanlar peteklerde bu tip bir sorunla karşılaşmasanız dahi şebeke suyundaki kireç, peteklerinizin metal yüzeylerine yapışmaya başlamıştır. Önceleri fark edilecek kadar yüksek ısı kayıpları olmadığından önemsenmeyen bu sorun aydan aya biraz daha artmakta ve petekler temizlenmemesi halinde bahsedilen büyük ölçekli problemlerle karşılaşılmaktadır.

Peteklerin metal yüzeylerine tutunan kireç ve diğer maddeler yerçekimiyle birlikte zamanla dip kısımda birikmeye başlar. Dipte toplanan bu maddelerin oluşturduğu yoğun kıvamlı katmanlarsa sıcak suyu bloke ederek, tesisattan gelen suyun alt kısma uğramadan petekleri terk etmesine yol açar. Sıcak su peteklerin alt kısmına ulaşamadığından bu bölümleri ısıtamaz ve tüm yüzey alanı ısınmayan peteklerin mekânı ısıtması da güçleşir. Peteklerde biriken bu pislik sıcak suyla taşınarak tesisatın çeşitli bölümlerinin tıkanmasına ve yüksek maliyetli arızalar yaşanmasına sebep olabilir. Petek temizliği ertelendikçe oluşan ısı kaybı beraberinde faturalarda artışa da yol açacaktır. Kış boyunca ısıtma sisteminizle ilgili bu tip sorunlarla karşılaşmamak için kışa girmeden petek temizliği için uzman servis ekibimizden yardım isteyin.