Isıtma sisteminizin bakımını aksatmadan yaptırmanıza rağmen ısınma konforunuz azalıyor ve yakıt harcamasındaki artış yüzünden faturalarınız yükseliyorsa petek temizliği yaptırmanızın zamanı gelmiştir. Deneyimli profesyonellerden oluşan Bayrampaşa petek temizliği servisimiz ısıtma sistemlerinin yıllık aralıklarla temizlenmesini öneriyor ve kışa girmeden önce yaptırılan bu bakım işlemiyle faturalardaki gereksiz artışın önlenebileceğinin altını çiziyor. Bakım işlemlerine petek temizliğinin dâhil edilmesi durumunda düzenli temizlenen petekler ve tesisat sayesinde ısıtma sistemiyle ilgili bu gibi problemlerle hiç karşılaşılmayacaktır. Şebeke suyu kullanan tüm ısıtma sistemleri bu problemi yaşadığında merkezi sistemlerden yerden ısıtmalara kadar benzer çalışma prensibine sahip tüm ısıtma sistemleri için bu temizlik işleminin gerekli olduğunu unutmayın.

Isıtma sistemi önceden olduğu gibi mekânı kısa sürede ısıtmıyor ve ısıtma verimliliğinde düşük görülüyorsa tesisatta bağlı son peteğin ve tüm peteklerin özellikle alt kısımlarının kontrol edilmesi gerekir. Şebeke suyundaki kireç ve diğer maddelerin birikmesiyle ortaya çıkan bu durum bilhassa peteklerin alt bölümlerinin soğuk kalması şeklinde kendini belli eder. Suda çözünmüş halde bulunan kireç, sıcaklık ne kadar yükselirse metal yüzeylere o kadar fazla tutunma eğilimine sahiptir. Bu tutunma neticesinde metal yüzeylerin üzeri ince bir tortu katmanıyla katlanmakta, yerçekimi etkisiyle sonraları bu tortular dip kısımda birikmektedir. Peteklerin alt bölümünde meydana gelen bu birikme sayesinde kireç haricindeki maddeler de bu bölümde birikmeye başlar. Tortu tabakasının yoğunlaşmasıyla artık suyun geçmesi imkânsız hale gelen, balçık kıvamlı bir pislik katmanı oluşur.

Isıtma sisteminizin peteklerinde bu tip yoğunlaşmış birikintiler olduğunda tesisat üzerinden gelen sıcak su alt kısımlara uğramadan petekleri terk eder ve peteklerin alt kısmı ısıyla temas etmediğinde soğuk kalır. Peteklerin tüm yüzey alanı ısınmadığında mekânı olması gerektiği gibi ısıtması mümkün olmayacaktır. Geniş yüzey alanlarının soğuk kalmasına yol açacak kadar uzun süre beklemeden Bayrampaşa petek temizliği servisimizden düzenli hizmet almanız, ısınma problemlerini oluşmadan önleyecektir. Sıcak suyun tüm petek içinde sorunsuz dolaşabilmesi üretilen ısının peteklerin tüm yüzeylerine eşit olarak dağıtılmasını ve dolayıyla iç mekânın çok daha verimli bir biçimde ısıtılmasını sağlayacaktır.