Isıtma sisteminizin arızalanmaması ve ekonomik bir şekilde ısınmaya devam etmek için yıllık aralıklarla tekrarlanması gereken bir bakım işlemi olan petek temizliği, şebeke suyundaki kireç ve diğer maddelerin birikmesinden kaynaklı problemlerin önlenmesini sağlar. Temizlik işlemini eski usul yöntemlerin sebep olduğu güçlük ve yüksek maliyet olmadan gerçekleştiren Beşiktaş petek temizliği servisimizse peteklerinizi sökmeden, ısıtma sistemine bağlı tüm petekleri tek seferde temizler. Kapalı devre olarak gerçekleştirdiğimiz bu petek temizleme işlemiyle merkezi ısıtma sistemlerinin kullanıldığı yapılarda, tüm daire ve işyerlerinde bulunan petekleri aynı anda temizleyebiliyoruz. Tüm petekleri tek yerden bağlanan makinayla temizleyen servis ekibimiz böylelikle işi uzatmadan kısa sürede ve çok daha düşük maliyetle tamamlayabiliyor.

Peteklerin dibinde kireç birikmesi önceleri büyük bir sorunmuş gibi görülmeyebilir. Isı kayıplarının çok düşük aşamada olduğu bu dönemde peteklerin temizlenmesi gereksizmiş gibi görülse de, aslında sorunun ilerlememesi yani sistemin bu performansını koruması için petekler düzenli olarak temizlenmelidir. Herhangi bir ısıtma sorunu olmadığı için temizlik işleminin ertelenmesi, yoğunlaşan birikme yüzünden verimlilik kaybı yaşanmasına yol açacaktır. Dolayısıyla petek temizliği zannedildiği gibi sadece sorun yaşandığında değil, sorunların yaşanmaması ve performansın her zaman yüksek seviyede kalması için yapılan bir bakım işlemidir. Bu sebeple Beşiktaş petek temizliği servisimiz kış başlamadan önce peteklerinizin temizliğini yaptırmanızı önermektedir. Böylece bahsi geçen sorunların hiçbiriyle karşılaşmadan ısıtma sisteminden konforlu bir şekilde faydalanmayı sürdürebilirsiniz.

Şebeke suyundaki bulunan kireç metal yüzeylere tutunarak tortulaşmaya sebep olur ve zamanla bu tortu tabakası daha da kalınlaşır. Bulaşık ve çamaşır makinalarını ısıtıcıları kireçlenmesin diye koruyucu ürünler kullanırken aynı sorunun peteklerde de görüldüğünü çoğu insan bilmez. Oysa aynı şekilde metal malzemeli olan ve yüksek sıcaklıktaki suyla temas eden peteklerin iç yüzeylerinde de kireç çökmesi olur. Üstelik sıcaklık arttıkça bu çökme miktarı ve hızı da artar. Dolayısıyla peteklerin iç kısımlarında biriken kireç yüzünden su akışı sekteye uğramaya başlar. Yerçekiminin biriken kireç ve diğer maddeleri dipte biriktirmesiyle suyun ulaşamadığı peteklerin alt kısmı hiç ısınmamaya başlar. Sorunun çözümüyse peteklerin, tesisatla birlikte düzenli olarak temizlenmesidir.