Kışın sonuna kadar ısıtma sisteminizi arızalarla uğraşmadan ve konforlu bir şekilde kullanmanız için bakım işlemlerini aksatmadan yaptırmalı ve petek temizliğinin de bu bakım sürecinin bir parçası olduğunu unutmamalısınız. Şebeke suyu kullanıldığı için kireçlenme sorunu yaşayan ısıtma sistemlerinde, zamanla peteklerin diplerinde ısınma sorunları görülebilir. Suyla taşınan bu kireç birikintileri hattın tıkanmasına ve çeşitli parçaların arızalanmasına da yol açabileceğinden Beylikdüzü petek temizliği servisimiz kışa girmeden önce peteklerinizi, tesisatla birlikte temizletmenizi önerir. Bu temizlik işlemini kapalı devre, ithal yıkama makinaları ve patentli kimyasal temizlik ürünleriyle yapan servis ekibimiz petekleriniz sökmeden pratik uygulamalarla sisteme ilk günkü performansını kazandırır.

Çamaşır ve bulaşık makinalarının ısıtıcı parçalarının kireçlenmemesi için her yıkamada özel kimyasal ürünler kullanılır ki, ısıtma sistemleri de aynı metal parçalara sahiptir ve aynı kireçli şebeke suyunu kullanır. Sürekli şebeke suyuyla temas halinde olan peteklerin iç yüzeylerindeyse zamanla kireç tortularının oluşması normaldir. Ancak bu tortuların düzenli olarak temizlenmemesi durumunda petekler ilk günkü gibi eşit bir biçimde ve kısa sürede ısınamaz hale gelir. Beylikdüzü petek temizliği ekibimiz bu durumla karşılaşmadan, sistemde henüz benzer problemler olmasa dahi peteklerinizin temizliğini yaptırmanızı tavsiye etmektedir. İlk zamanlarda sorunsuz çalışan ısıtma sisteminin peteklerindeki kireç çökmesi arttıkça, yerçekiminin de etkisiyle bu tortular dip kısımda toplanır ve diğer maddelerin bu bölümde birikmesi de kolaylaşır.

Peteklerin alt bölümünde yoğun halde kireç ve pislik birikmesi halinde kalın bir katman oluşmakta, bu katmansa su akışını tamamen engellemektedir. Peteğin tüm yüzeylerini eşit oranda ısıtması için sıcak suyun peteğin her yerini dolaşması gerekirken alt bölümlere, kireç kalıntıları yüzünden erişememesi peteklerde ısınma sorunu görülmesine sebep olur. Alt bölümü ısınmamaya başlayan peteklerin mekânı konforlu bir biçimde ısıtması imkânsız hale gelir. Kaliteli ısınmak için derecenin arttırılması sistemin su sıcaklığını yükseltmesini ve böylelikle artan ortam sıcaklığıyla şebeke suyundaki kirecin daha da fazla çökmesini sağlar. İlerleyen kireçlenme sorunlarında ısıtma sisteminin eski performansını geri kazanmanın tek yolu peteklerin ve tesisatın kireç birikintilerinden temizlenmesidir.