Isıtma sistemleri yakıtı kullanarak ürettiği ısıyı, tesisat üzerinden gönderdiği su yardımıyla ısıttığı petekler üzerinden iç mekâna verir. Sistemin en önemli elemanlarından olan peteklerse sürekli yoğun kireç içeren şebeke suyuyla temas halinde olmasına rağmen petek temizliğinin rutin olarak yapılması gereken, en önemli bakım işlemlerinden biri olduğu göz ardı edilir. Isı iletim elemanları olarak kireç birikmesi yüzünden tüm yüzeyleri eşit miktarda ısınamayan peteklerin mekânı da istenen konforla ısıtması mümkün olmayacaktır. Bu bakım işlemini en pratik şekilde ve kısa sürede gerçekleştiren Beyoğlu petek temizliği servisimizse ısıtma sistemlerinin tesisat ve peteklerini, tüm kireç ve diğer yabancı madde birikintilerinden temizler. Petekleri sökmeden temizlik yapan servis elemanlarımız tesisata özel bir yıkama makinası bağlar ve patentli özel formülüyle birikintileri hızla söken Nano Clean isimli özel bir kimyasal temizlik ürünü kullanır.

Servis ekibimizin gerçekleştirdiği bu petek temizleme işlemine bariz derece fark edilir ısı kayıpları olduğunda ihtiyaç duyulduğu zannedilmesine karşın aslında petekler, sorun bu raddeye varmasın diye düzenli olarak temizlenmelidir. Dolayısıyla peteklerin alt kısmında geniş alanların ısınmayacak kadar tıkanması beklenmeden yani sistemin verimliliğinin düşmesi beklenmeden, her yıl kış öncesinde Beyoğlu petek temizliği ekibimizden yardım istenmelidir. Temizliğin ertelenmesi halinde ilk zamanlarda sorunsuz çalışan ısıtma sistemi zamanla yoğunlaşan kireç ve diğer madde birikintileri yüzünden verimlilik kaybı yaşayacak, ısınmak adına daha yüksek derece kullanılan ısıtma sistemiyse eskiye nazaran çok daha fazla yakıt harcayacaktır.

Isıtma sistemleri kurulurken paslanmayı geciktirme gayesiyle kullanılan çeşitli kimyasal maddeler bulunmasına rağmen bu maddeler de şebeke suyundaki diğer kimyasallarla reaksiyona girer ve başta oksitlenme olmak üzere petek içlerinde çeşitli maddelerin birikmesine sebep olacaktır. Dolayısıyla yeni kurulan ısıtma sistemleri dahi şebeke suyu kullanılmasından ötürü zamanla bahsi geçen problemlerle karşılaşacaktır. Peteklerin tüm metal yüzeylerine tutunan kireçse yerçekimi sayesinde aşağı iner ve peteklerin alt kısmında birikir. Bu birikintilerin yoğunlaşması tesisattan gönderilen suyun peteklerin altına ulaşmadan sisteme geri dönmesine yol açar. Alt bölümün ısınmaması iç mekânın da verimli şekilde ısıtılamaması anlamına gelir. Düzenli petek temizliği yapılması durumundaysa bu problemlerle karşılaşmadan, ekonomik kullanıma devam edersiniz.