Sabit Isı Konforu

Doğalgazlı ısıtma sitemleri sunmuş olduğu yoğun ısınma konforu sayesinde en çok tercih edilen ısınma sistemleri içinde yer almaktadır. Kullanım alanına göre farklı özelliklerde üretilen doğalgaz sistemleri kendi içerisinde oldukça çeşitlidir. Tek bir sistem içerisinde bu kadar alt sistem olması kullanıcıların kafasını kurcalayan bir durum olsa da, evin içerisine hangi sistemin en uyun olduğu uzman ekip tarafından belirlenmek ile birlikte, evlerin içinde bireysel kullanımda tavsiye edilen ve döşenen sistem genelde petek sistemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Kullanım ve döşenme işlemi olarak diğer sistemlerden daha kolay ama sunduğu ısı kalitesi ile, her doğalgaz sisteminde olduğu gibi oldukça yüksek bir konfora sahip olan peteklerin çalışma sistemi tamamen sıvıdır.

Kombi ya da merkezi ısıtma sistemi sayesinde ısınan su, doğalgaz yakıtı ile birleştikten sonra petek borularının içerisinde devir daim yapmaya başlar. Sürekli bir döngüye sahip olan bu yüksek ısıdaki sıvı, petek borularının ısınmasını sağlar. Peteklerin dış ortama ısı verebilmeleri için önce kendilerini gereken ısı derecesine getirmeleri gerektirmektedir. Isınma süresi olarak oldukça düşük bir zaman dilimine sahip olan petekler, çalıştırılmaya başlandığında evin içerisinde kısa zaman içerisinde yoğun bir şekilde ısı vermeye başlar. Evin içindeki ısı sabitlenene ve peteklerin ısı dengesi korunana kadar petekler çalışmaya devam eder. Belirli bir ısıya ulaştıktan sonra sıcak su ve sıvı yakıt çekimi azalır. Petekler vanalarından evin içerisindeki ısıyı ve kendi ısılarını sabit tutabilmek ara ara vanalardan sıcak su ve yakıt çekmeye devam eder.

Bu sayede peteklerin içerisinde devir daim yapmakta olan sıvının ısı derecesinde herhangi bir düşme meydana gelmez ve petekler ısıyı sabit tutar. Peteklerde herhangi bir sorun oluşmadığı sürece, peteklerin içindeki sıvının sıcaklığı ve ısısı azalmadan ısı kaybı yaşanması durumu söz konusu olmamakla birlikte kireç ve pas gibi peteklerde oluşan sorunlar buna neden olabilir. Bu nedenle her sene petek temizliği işlemi yaptırılarak zararlı oluşumlar için önlem alınması gerekmektedir.

Isıtma sistemlerinizin gerekli uygulamaları

Ülkemizde birçok evde yaygın bir biçimde kullanılan ısıtma sistemi olarak karşımıza kombi ve petek sistemleri çıkmaktadır. Kullanım olarak oldukça kolay bir siste olarak bilinen bu ısıtma sistemlerinde önemli olan noktalardan bir tanesi, üretici ve dağıtım yapan firmaların üzerinde durduğu bakım uygulamalarına gereken önemin verilmesi ve aksatılmadan yaptırılmasıdır. Petek ve kombi bakımlarının ne kadar önemli olduğu firmalar tarafından kullanıcılara anlatılmaya çalışılan önemli unsurlar içerisinde yer alsa da, ne yazık ki gereken önemi hala bilinmemekte ya da üzerinde durulmamaktadır. Gereksiz ya da maliyet gibi görünen bu uygulamalar sisteminizde bir arıza meydana gelmemesini sağlamakla birlikte, kış aylarında ısınma sistemlerinizin en yoğun kullanıldığı dönemlerde bile aylık ısınma faturanızdan eskiye oranla yüzde otuz oranına kadar tasarruf etmenizi sağlayan önemli bir işlemdir.

Maliyet olarak uygun işlemler olarak karşımıza çıkan bu bakım uygulamalarının masrafı ilk faturada kendisini çıkarmakta eri kalan faturalardan ise tasarruf etmenizi sağlamaktadır. Uygulamaların tasarruf etkisi sağlamasının nedeni bakım ve temizlik işleminin, yüksek performansta çalışan kombi ve peteklerin üzerinden büyük bir yükü almasıdır. Sistemin daha rahat çalışmasını sağlayan bu işlemler ısınma sistemlerinizi de korur ve uzun yıllar boyunca kullanmanızı sağlar. Buna en güzel örnek ilk petekli ısınma sistemlerinden bir tanesi olan kalorifer sistemlerinin kullanımlarının bakım ve temizlik uygulamaları sayesinde günümüzde hala sorunsuz bir şekilde devam etmesidir.

Eski tip sistemlerin kullanımı zor gibi görünen bir durum olsa da bu işlemler düzenli olarak yaptırıldığı takdire, ısınma sisteminizde herhangi bir arıza ya da konfor kaybı meydana gelmez. Petekli ısınma sistemlerinde ısı kaybı ve peteklerin kullanımının sonlanmaması için petek temizliği uygulaması yaptırılması gerekmektedir. Petek temizliği petek borularınızın olduğundan çok daha kaygan ve iletken olmasını sağlayarak sıvı döngüsünü kolaylaştırır ve şebeke suyunun içerisinde bulunan yoğun kireç maddesinden petek borularınızın etkilenmesinin tamamen önüne geçer.

Bakım uygulamalarınızı zamanında yaptırın

Isıtma sistemleri için geliştirilen bakı uygulamaları bulunmaktadır. Bu bakım uygulamaları ısıtma sisteminize kullanımdan dolayı oluşabilecek zararlı etmenlere karşı önem alan ve ısıtma sistemlerinizi senelerce bir sorun oluşmadan kullanabilmenizi sağlayan bir uygulamadır. Özellikle doğalgazlı ısıtma sitemlerinde bakım ve temizlik uygulamaları oldukça önemlidir. Isıma konforu ve kalitesi olarak yüksek bir performansa sahip olan bu sistemler, bakım uygulamaları yaptırılmadığı zaman kullanıldığında döşenen sistemin kullanım süresi uzun ömürlü olamaz. Her akım uygulaması için uygun bir zaman dilimi bulunmaktadır. Isıtma sisteminizin bakım işlemini yaptırmanız önemli olduğu kadar bu işlemi gereken zaman dilimleri içerisinde yaptırmanızda oldukça büyük ölçüde önem taşımaktadır.

Bakım uygulamalarının aksatılması sisteminizde sorun ya da arıza oluşumuna neden olabilir. Herhangi bir sorun oluşumu meydana gelmeden işlemin önlem amaçlı yapılması çok daha verimli olacağından dolayı, her sistemi gereken bakım zamanlarını takip etmeniz ve evinizde kullandığınız sisteme uygun zaman diliminde bakım yaptırmanız oldukça önemlidir. Evlerin içerisinde genelde yaygın olarak kullanılan siste petekli ısınma sistemleri olarak karşımıza çıkmaktadır. Petekli ısınma sistemleri hem merkezi ısıtma sistemlerine bağlı olarak hem de sadece kombilere bağlı olarak çalışabilmektedir. Eğer merkezi ısıtma sistemine sahipseniz, sistemin genel bakımı belirli periyotlarda yapılmaktadır. Ancak petek temizliği uygulamasının mutlaka petek kullanımı başlamadan önce yapılması gerekmektedir. bu durum ısınma konforunuzun da daha yüksek olmasını ve peteklerin ilk açıldığı zaman çok daha hızlı ısınmasını sağlayarak ilk petek kullanımınızdan büyük ölçüde bir yakıt tasarrufu elde etmenizi sağlayacaktır.

Bu durum kombi sistemleri içinde geçerlidir. Eğer petek temizliği yaz aylarında yaptırılırsa uygulama çok daha verimli olacak ve peteklerinizin çalışma performansını büyük ölçüde destekleyecek nitelikte olacaktır. Ancak kombi sistemlerinde dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan bir tanesi petek temizliği işlemi yaptırılırken mutlaka kombi bakımının ve tesisat kontrollerinin de yaptırılmasıdır. Bu şekilde doğalgaz sisteminizde oluşabilecek tüm sorunların önüne geçerek ısınma sisteminizi daha güvenli kullanabilirsiniz.

Isınma Faturanızda Gözle Görülür Tasarruf

Petekli ısınma sistemleri sunduğu yüksek ısı konforu, döşenme işlemi ve çalıştırılmasının da kolay olması nedeni ile doğalgazlı ısınma sistemlerinin içerisinde kullanım olarak en yaygın olan ısıtma sistemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Evin içerisinde her noktada eşit ısı sağlaması kışın en soğuk dönemlerinde kullanıcılara büyük ölçüde kolaylık sağlamaktadır. Petekli ısınma sistemlerinde ısı kısa süre içerisinde evin içine yayılır ve elde edilen bu ısı, peteklerin ısı ayarı sabit olduğu sürece korunur. Peteklerin hangi ayarda çalışması gerektiğinin ayarı kombilerden yapılmaktadır. Kombinin üzerinde bulunan dijital sayaç ya da düğme yardımı ile yapılan bu ayar peteklerde ısı kaybı oluşmasını engellemektedir. Bunun yanı sıra radyatör peteklerinde ısı ayarının yanı sıra fazla yakıt çekiminin engellenmesi için birden beşe kadar derecelendirilen petek vanalarının da orta ayarda çalıştırılması gerekmektedir. Petek vanaları üç ayarında çalıştırıldığı ve kombiden de gereken ısı ayarı yapıldığı zaman peteklerin yakıtı fazla çekmesinin önüne geçilmiş olur.

Kombilere bağlı olarak peteklere gereken komutu verebilen elektrikli termostatlarda evin ısısının belirli bir ayarda korunmasında ve tasarruflu bir yakıt tüketiminde son derece etkili olacaktır. termostat sayesinde oda sıcaklığı düştüğü anda petekler anında çalışmaya başlar ve bu sayede ısı kaybı yaşanmaz. Bunun yanı sıra termostat tasarruflu bir çalışmada sağlamaktadır. Petek temizliği işlemi de hem tasarruf sağlayan hem de ısı kalitesini yükselten bir işlemdir.

Petek temizliği sayesinde petek borularının içerisinde çalışma süresince oluşma riski olan kireç ve pas gibi ısınmaya engel olabilecek zararlı maddelerin oluşması engellenmektedir. Oluşan pas ya da kireç tortusu varsa temizlik işlemi sayesinde ortadan kalkmaktadır. Bu sayede peteklerin kendini ısıtması kolaylaşır ve petekleriniz daha verimli bir çalışma sistemine sahip olur. Performans yoğunluğu azalan petekler daha az su ve yakıt çektiğinden dolayı ısınma faturanızın da gözle görülür bir oranda azalmasını sağlayan önemli bir etkiye sahiptir.

Çevre Dostu Isınma Sistemi

Kış aylarında görülen soğuğun etkisi gün geçtikçe daha baskın bir hale gelmektedir. İklimsel değişikliklerin etkisinin bu kadar yoğun bir şekilde görünmesinin bir nedeni de son birkaç yıldır bilim insanlarının dünyayı uyarmaya çalıştığı küresel ısınma felaketinden kaynaklanmaktadır. Küresel ısınma ve atmosferde oluşum göstermekte olan diğer sorunlar, dünya üzerinde birçok bölgede görülen ikilimsel değişiklikleri daha keskin bir hale getirmekle beraber kimi bölgelerdeki iklim koşullarının tamamen değişmesine neden olmuştur. Bu durumun gelişmesinde etkili olan birçok unsur bulunmaktadır. Enerji kaynaklarının orantısız ve zararlı tüketiminin büyük etkisi olduğu bu durumu hafifletmek için birçok sistem geliştirilmesi denenmiştir. Doğaya zarar vermeyen sistemler her ne kadar titiz çalışmalar ile elde edilmeye çalışılsa da, tüketim yoğunluğundan ve kullanım yanlışlıklarından dolayı bu durum ancak doğaya en az zarar veren sistemler olarak karşımıza çıkmaktadır.

Çevre dostu olarak nitelendirilen bu sistemlerin hepsi, aynı kullanım alanında bulunan diğer sistemlerden çok daha az bir zararda çalışmaktadır. Isınmak için yaygın olarak kullanılan doğalgaz sistemleri de çevre dostu olan ve doğaya en az zararı veren bir yakıt ve ısınma sistemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Örneğin bu durumu ülkemizden örneklendirecek olursak bir kömür sobasının doğaya vermiş olduğu zarar, yirmi evde tüketilen doğalgaz ısınmasından kaynaklı olarak yoğuşmalı bir şekilde doğaya bırakılan gaz ve ısı miktarına eşit bulunmaktadır. Elektrik sobalarında ise durum çok daha ciddidir. Bir elektrik sobasının doğaya vermiş olduğu elektromanyetik alan zararı yaklaşık olarak elli adet kombinin çalışmasına bedeldir. Yapılan araştırmalar sonucu elde edilen bu rakamlar dünya çapında değerlendirildiğinde doğalgaz sistemi dışında kalan sistemlerin zararı gözle görülür şekilde ortaya çıkmaktadır.

Ancak ısınma faturası olarak cep yakan bir etkiye sahip olduğundan dolayı kullanılmakta çekince duyulan doğalgaz sistemlerinde bu etkiyi hafifleterek hem doğaya az zarar vererek hem de az fatura ödeyerek ısınmanın bir yolu bulunmaktadır. Performans tüketimini arttırarak yakıt kullanılmasını en aza indirmenin en etkili yollarından bir tanesi ısınma sistemlerinin düzenli bakımıdır. Kombi ve petek temizliği işlemleri sayesinde aylık faturanızdan yükse otuz beş oranında tasarruf sağlamanız mümkündür.

radiator

Peteklerinizi Açmadan Önce Dikkat Edin

Kışın biranda gelmesi herkes için büyük bir geçiş oldu. Mevsim geçişlerinin son iki senedir çok ani bir şekilde değişmesi insanların bu duruma hazırlıksız yakalanmasına neden olmakta. Biranda bastıran soğuklardan korunma çabası ise kimi zaman büyük sorunların kapıya dayanmasına neden olmakta. Bu sorunlardan en yaygını ise ısıtma sistemlerinde birkaç ay kullanım sonrasında oluşum göstermeye başlayan sorunlar olarak karşımıza çıkmakta. Günümüzde evlerden en yaygın olarak kullanılan ısıtma sistemi petekli ısıtma sistemleri olarak karşımıza çıkmakta. Bunun nedeni ise petekli ısıtma sistemlerinin en yüksek ısı konforuna sahip bir çalışma şekline hakim olması ve evin içerisini kısa sürede yüksek derecelerde ısıtabilmesinden kaynaklanmakta. Soğukların ve yağmurların biranda bastırması ile birlikte herkes biranda kombilerini son ayarında açarak peteklere ısı gitmesini sağladı. Ancak  bu durum ısıtma sistemleri için yapılan en büyük yanlışlardan bir tanesi. Yaz boyunca petek bağlantısı kapalı olan kombi sistemleri biranda yüksek bir ayarda çalışmaya başlayınca petekler bu duruma adapte olabilmek için çok daha yüksek bir performansta çalışma göstermekte. Bu durum hem ilk ay doğalgaz faturanızın yüksek olmasına hem de petek sistemlerinizin çalışmasının bozulmasına zemin hazırlamakta.

Aniden çalışmaya başlayan borulara kireç ve pas gibi zararlı maddelerin riski oldukça yüksek. Özellikle de peteklerin kullanımından önce, petek temizliği işlemi yaptırılmamış ise bu durumun riskleri daha da artmakta. Petek temizliği işlemi, petek borularınızın içerisine sıkılan yoğun kimyasal maddelerin olduğu bir sıvı sayesinde gerçekleştirilen bir işlemdir. Petek temizliği, hem peteklerinizde kullanım süresi boyunca oluşan ya da oluşmaya meyilli olan sorunları petek borularınızın içinden temizler hem de peteklerinizi yeni kullanım zamanına hazırlar. Boruların olduğundan çok daha kaygan bir yapıya sahip olmasını sağlayan bu sıvı aniden kullanılmaya başlanmasında, petek borularınıza kireç ya da pas gibi zararlı maddelerin tutunma riskini de en aza indirmektedir.

Petek Temizliğini Mutlaka Yaptırın

Kış aylarında peteklerin kullanımına başlanmadan önce, mutlaka petek temizliği işlemi yaptırılması gerekmektedir. bunun en temel nedeni ise peteklerin ilk zamanlarda takıldığı gibi yüksek konforda çalışma sürdürebilmeleri ve kullanımlarından kaynaklı bir hasara meyil vermemek içindir. Günümüzde en çok karşılaşılan hasarlar boruların aşırı kireç maddesi yüzünden arındırılamayacak hale gelmesi ve peteklerin işlevlerini kaybetmesidir. Bu durum kullanıcıların başına kış aylarının en soğuk dönemlerinde bile gelebildiğinden dolayı, kışın ısınma konforunuzun büyük ölçüde düşmesine neden olmaktadır. suyun içerisinde bulunan kireç maddesi ne yazık ki çevre kirliliğinin de etkileri sayesinde iyice artmıştır. Ve çamaşır makinesi ya da bulaşık makinesi için büyük bir risk taşıyan bu kireç maddesi petekler içinde aynı riski taşımaktadır. Sıcak su ve sıvı yakıt petek yüzeylerinin hassaslaşmasına ve zaman zaman aşınmasına neden olmaktadır. Bu gibi durumlarda ise, kireç maddesi petek yüzeylerine daha çabuk tutunabilmekte ve peteklerin iç boruları içerisinde zamanla suyu emerek daha da kalın bir yapı haline gelebilmektedir. Bu durum peteklerinizin kendini ısıtmasını büyük ölçüde engelleyen bir unsurdur. ısıyı emen bu madde peteklerinizin ısınmasını ve evin içerisine ısı dağılımı olmasını büyük bir ölçüde engellemektedir. Bu nedenle de evin içerisindeki ısı konforu başta yavaş yavaş düşmekte ve sorun en üst noktaya geldiği anda ise petekler işlevini biranda yitirmektedir. Ani olan bu hasara karşılık hiçbir çözüm olmadığı gibi yapılabilecek tek şey yeni bir petek taktırılmasıdır.

Kışın en zorlu zamanlarda oluşan bu hasarlar kullanıcılara zor zamanlar yaşattığı için, bu gibi sorunlar ile karşılaşmamak için kullanıcıların petek kullanımları bittikten sonra mutlaka petek temizliği yaptırması gerekmektedir. Petek temizliği, petek borularınızın yüzeyinde oluşabilecek hasarlara karşı önlem alırken aynı zamanda eğer bir sorun oluşumu başlamış ise, bu sorunlarında petek yüzeyinizden arınmasını ve peteğinizin gerektiği gibi çalışmasını sağlar.

Petek Temizliği Yaptırmak

Günümüzde en yaygın kullanılan ısıtma sistemleri arasında en çok dikkat çeken iki tane sistem bulunmakta. bunlardan bir tanesi kombi sistemleri diğerleri ise merkezi ısıtma sistemleri. Aslında her iki sistemde çalışma tarzı olarak birbiri ile çok fazla benzerlik göstermekte olan sistemler. Merkezi ısıtma sisteminde de, sıcak su akışının sağlanması için kombilere ihtiyaç duyulmakta. Kombiler kimi zaman ısıtmada etkili olsa da, merkezi sistemlerde kimi zaman sadece sıcak su için kullanılmakta ve ısıtma kazan dairesi sayesinde gerçekleşmekte. Merkezi ısıtma sistemleri genelde son birkaç yıl içerisinde inşa edilen binalar içerisinde yer alan bir sistem olmak ile birlikte, artık yeni inşa edilen tüm binalarda kullanılması tercih edilen bir sistem. Bunun bir nedeni de yeni ve yüksek binalarda merkezi sistem kullanıldığı zaman kullanıcılar tarafından ısınma çok daha uyguna gelmek ile beraber pay ölçerler sayesinde kullanıcılar sade yaktıkları kadarını ödemekte. Bu durum doğalgaz faturası sorununu da geliştirilen bir çözüm olsa da, merkezi ısıtma sistemlerinin bu şekilde eski binalara döşenmesi ne yazık ki oldukça zor. Ancak restorasyon durumunda bu seçenek mümkün olduğu için normal ve eski yapılı apartman dairelerinde genelde kullanılan sistem direkt olarak kombi sistemleri. Bu sistemlerde ısıtma ve sıcak su ihtiyacı direkt olarak sistemin beyni olan kombi sistemi sayesinde sağlanmak ile birlikte, kullanıcılara aynı ısı konforunu sunmakta. Ancak her iki ısıtma sisteminde de dikkat edilmesi gereken en önemli nokta ısıtma sistemlerinin bakımı.

Peteklere bağlı olan bu sistemlerin düzgün bir biçimde çalışabilmesi için bakım işlemleri büyük ölçüde önem taşımakta.  Bakımlardan en önemlileri ise petek temizliği işlemi olarak karşımıza çıkmakta. Petek temizliği işlemi peteklerin kullanım ömrünün de büyük ölçüde uzamasına etki eden bir sistem olduğu için, temizlik işleminin her sene yaz aylarında bir kez yaptırılması gerekmekte.

Petek temizliği nedir?

Son birkaç sene içerisinde kullanım olarak en yaygın hale gelen ısıtma türleri arasında karşımıza ilk çıkan kuşkusuz ki doğalgaz sistemine bağlı olarak çalışan ısıtma sistemleridir. Doğalgaz sistemlerinin kullanıcılar açısından eski tip ısıtma sitemlerine göre çok daha az zarar riski taşıması, bu sistemlerin kullanımlarının kısa zaman içerisinde yaygınlaşmasını sağlamıştır. bu sayede doğalgaz sistemlerinin kullanılabilmesini mümkün kılan ısıtma sistemleri oluşturulmuştur. Bu sistemlerin içinde en çok tercih edilen sistem kombi sistemleri ve merkezi ısıtma sistemleri olarak karşımıza çıkmaktadır. Her iki ısıtma sistemi de petek sistemlerine bağlı olan bir ısıtma sistemidir.

Peteklerin ana beyni olan bu iki sistem, peteklerin çalışması için gerekli komutların verildiği sistemler olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu sayede peteklerin ne kadar yakıt çekeceği ve ne kadar ısıyı yayması gerektiği belirlenir. sonrasında petekler dışarıya ısı verebilmek için önce kendilerini ısıtırlar. Peteklerin üretilmiş olduğu madde son derece iletken bir materyal olduğu için oluşan bu ısıyı çevreye yayar. Petek sistemleri sayesinde evin her noktasında eşit miktarda ısı elde edilmesinin yanı sıra, istenirse her oda da farklı bir ısı derecesi ayarlanabilmektedir. Bu hem petek vanaları sayesinde hem de tüm peteklerin bağlı olduğu ve manüel olarak ayarlanma imkanı olan elektrikli termostatlar sayesinde gerçekleşmektedir. Petekler yaymaları gereken ısı derecesine yoğunlaşarak çalışır. Petek boruları içerisinde sıcak su ve sıvı yakıt, sistem açık olduğu sürece sürekli dolaşır ve bu sayede ısı kaybı yaşanmaması sağlanır. Ancak bu sıvı sistem petekler için zararlı etkilerde taşımaktadır. suyun içersinde bulunan yoğun kireç maddesinin etkisi sıcaklık ile birleştiği zaman, petek yüzeylerini aşındırıcı olabilmekte ve peteklerde kireç ve pas gibi ısı kaybına neden olan sorunlar oluşabilmektedir. Petek temizliği bu sorunlara karşı alınan bir önlemdir. Petek temizliği sayesinde borular daha dayanıklı bir hale gelir ve pas oluşumu ya da boruların kireç tutması engellenerek ısı konforu korunur.

Petek Temizliğinin Gereklilikleri

Petek temizliği işlemi, peteklerin çalışması için son derece gerekli bir işlem olarak karşımıza çıkmaktadır. Tamamen sıvı bir çalışma sistemine sahip olan peteklerin, sıvı sistemden olumsuz bir şekilde etkilenmemesi için her sene yaptırılması büyük önem taşıyan bu işlemin önemi ne yazık ki kullanıcılar tarafından henüz net bir biçimde anlaşılamamaktadır. Petek temizliği işleminin düzenli olarak yaptırılmaması peteklerin kısa zaman içerisinde bozulmasına neden olmaktadır. yüksek performansta çalışan petekler zaman zaman sıcak suyunda etkisi nedeni ile aşınabilir. Borularda oluşan aşınmalar, boruların paslanmasına neden olur. Pas her materyal için son derece zararlı olduğu gibi petek borularınız içinde zararlıdır. Oluşan pas zaman içerisinde petek borularınızın hepsine yayılır. Pas maddesi bütün bir yüzeyi kapladığı zaman, peteklerin kendini ısıtması zorlu bir hale gelir. Bu oluşum için herhangi bir önlem alınmadığı zaman pas ile birlikte zamanla kireçte oluşmaya başlar. Kireç petek borularınızın yüzeyinde bir tabaka etkisi görür. Ayrı bir katman haline gelen bu yapı ısınması zorlaşan peteklerinizin kendini ısıtmasını imkansız bir hale getirir. Bu durumda peteklerinizin ısıtmada yetersiz kalmasına neden olur.

Petekler oluşan ısı kaybını önlemek için daha yüksek performansta çalışmaya başlar. Bu durum hem peteklerinize daha fazla zarar vermekte hem de ısınma faturanızda büyük bir oranda artış olmasına neden olmaktadır. evin içerisinde yeterli miktarda ısı elde edilmemesine rağmen faturanızın yüksek gelmesi son derece can sıkıcı bir durumdur. Bu nedenle petek temizliği işleminin ihmal edilmemesi gerekmektedir. Petek temizliği, sıvı yakıt ve sıcak suyun dolaşımının petek borularınıza zarar vermesini engellemektedir. Bu işlem sayesinde yapısal olarak kaygan olan petek borularınız daha da kaygan bir hale gelir ve sıvı sistem petek borularınızın içinde zorlanmadan devir daim işlemine devam eder. Bu sayede petekleriniz çok daha düşük bir performansta yüksek ısı verir.