Çevre Dostu Isınma Sistemi

Kış aylarında görülen soğuğun etkisi gün geçtikçe daha baskın bir hale gelmektedir. İklimsel değişikliklerin etkisinin bu kadar yoğun bir şekilde görünmesinin bir nedeni de son birkaç yıldır bilim insanlarının dünyayı uyarmaya çalıştığı küresel ısınma felaketinden kaynaklanmaktadır. Küresel ısınma ve atmosferde oluşum göstermekte olan diğer sorunlar, dünya üzerinde birçok bölgede görülen ikilimsel değişiklikleri daha keskin bir hale getirmekle beraber kimi bölgelerdeki iklim koşullarının tamamen değişmesine neden olmuştur. Bu durumun gelişmesinde etkili olan birçok unsur bulunmaktadır. Enerji kaynaklarının orantısız ve zararlı tüketiminin büyük etkisi olduğu bu durumu hafifletmek için birçok sistem geliştirilmesi denenmiştir. Doğaya zarar vermeyen sistemler her ne kadar titiz çalışmalar ile elde edilmeye çalışılsa da, tüketim yoğunluğundan ve kullanım yanlışlıklarından dolayı bu durum ancak doğaya en az zarar veren sistemler olarak karşımıza çıkmaktadır.

Çevre dostu olarak nitelendirilen bu sistemlerin hepsi, aynı kullanım alanında bulunan diğer sistemlerden çok daha az bir zararda çalışmaktadır. Isınmak için yaygın olarak kullanılan doğalgaz sistemleri de çevre dostu olan ve doğaya en az zararı veren bir yakıt ve ısınma sistemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Örneğin bu durumu ülkemizden örneklendirecek olursak bir kömür sobasının doğaya vermiş olduğu zarar, yirmi evde tüketilen doğalgaz ısınmasından kaynaklı olarak yoğuşmalı bir şekilde doğaya bırakılan gaz ve ısı miktarına eşit bulunmaktadır. Elektrik sobalarında ise durum çok daha ciddidir. Bir elektrik sobasının doğaya vermiş olduğu elektromanyetik alan zararı yaklaşık olarak elli adet kombinin çalışmasına bedeldir. Yapılan araştırmalar sonucu elde edilen bu rakamlar dünya çapında değerlendirildiğinde doğalgaz sistemi dışında kalan sistemlerin zararı gözle görülür şekilde ortaya çıkmaktadır.

Ancak ısınma faturası olarak cep yakan bir etkiye sahip olduğundan dolayı kullanılmakta çekince duyulan doğalgaz sistemlerinde bu etkiyi hafifleterek hem doğaya az zarar vererek hem de az fatura ödeyerek ısınmanın bir yolu bulunmaktadır. Performans tüketimini arttırarak yakıt kullanılmasını en aza indirmenin en etkili yollarından bir tanesi ısınma sistemlerinin düzenli bakımıdır. Kombi ve petek temizliği işlemleri sayesinde aylık faturanızdan yükse otuz beş oranında tasarruf sağlamanız mümkündür.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir