Kış boyunca ev ve işyerinizde konforlu ısınmak, sürekli artan faturalar sebebiyle her ay biraz daha da harcama yapmamak için kışa girmeden önce petek temizliği yaptırmalısınız. Periyodik olarak yapılması gereken bakımın en önemli adımlarından biri olan petek temizliği ister merkezi sistem isterse kalorifer ya da kombi olsun şebeke suyunu kullanan tüm ısıtma sistemleri için gereklidir. Bu büyük öneme sahip bakım işlemini büyük titizlikle ve modern ekipmanlar kullanarak gerçekleştiren Esenler petek temizliği servisimiz kapalı devre olarak yani petekleri tek tek sökmekle uğraşmadan temizliği kısa sürede yapar. Tüm tesisatın ve sisteme bağlı peteklerin tek seferde temizlendiği hizmetlerimiz sayesinde etrafın kirlenmesine gerek kalmaz ve petekler derinlemesine temizlenir.

Isıtma sisteminin zamanla kireç ve diğer pek çok maddenin birikmesinden ötürü yaşadığı performans kaybı yavaştır ancak eninde sonunda peteklerin belli yüzeyleri ısınmamaya, sistemin ürettiği ısının büyük miktarı boşa gitmeye başlar. Zira bu sorunun ilerlemesiyle peteklerin altı ısınmadığından, tamamı eşit miktarda ısınmayan peteklerin mekânı da istendiği gibi ısıtması mümkün olmamaktadır. Esenler petek temizliği ekibimizse bu aşamayı beklemeden, henüz bahsi geçen sorunlar yoksa dahi düzenli olarak peteklerinizi temizlettirmenizi tavsiye der. Böylelikle ısı kaybı sorunuyla hiç karşılaşmaz ve kış boyunca ısıtma sisteminden en ucuza, en konforlu şekilde faydalanırsınız. Suyun sıcaklığı ne kadar yükselirse çözünen kireç de metal yüzeylere o kadar fazla tutunduğundan, cihazı daha yüksek derecelerde çalıştırmanız çözüm sunmanın ötesinde aksine peteklerde daha fazla kireç birikmesine yol açar.

Tesisat ve peteklerin içindeki pislik tüm sistemden tahliye edilmediği sürece ilerleyen bu sorun zamanla taşınan tortunun tesisattı tıkamasına sebep olabilir. Tamir için yüklü meblağlar harcamanızı gerektiren kapsamlı arızalara sebep olabilen kireç birikmesi ayrıca peteklerin ömrünü de kısaltır. Bunlara ek olarak şebeke suyundaki kimyasallar peteklerin paslanmamasını sağlayan koruyucu maddelerle de etkileşime geçerek, petek diplerinde çeşitli maddelerin birikmesini sağlayabilir. Uzun vadede peteklerin altında yoğun katmanlar oluşmasından ötürü doğru düzgün ısınamamanıza sebebiyet verecek bu sorunla hiç karşılaşmamak için her yıl peteklerinizi temizletmelisiniz.