Kışın sonuna kadar sürekli artan faturaları ve aniden ortaya çıkan arızaların ne kadara tamir edileceğini düşünmemek için ısıtma sisteminizin bakımını düzenli olarak yaptırmalı ve bu bakım işlemlerinin en önemlileri arasında petek temizliğinin yer aldığını unutmamalısınız. Şebeke suyundaki kireç ve diğer maddelerin zamanla birikmesiyle ortaya çıkan performans kayıpları ev ve işyerinizde ısınmak için günden güne biraz daha fazla harcama yapmanıza ve onarım için yüklüce harcamalar yapmanızı gerektiren arızalara yol açar. Eyüp petek temizliği servisimiz bu sebeple arızaları veya enerji tüketimini arttıran performans kayıplarını beklemeden, bu sorunlarla hiç karşılaşmamak için kışa girmeden önce peteklerinizi temizlettirmenizi tavsiye ediyor.

Peteklerin dip kısımlarında biriken maddeler zamanla yoğunlaşır ve tesisattan gönderilen sıcak suyun sadece peteklerin üst kısmında dolaşabilmesinden ötürü alt kısımların soğuk kalmasına neden olur. Şebeke suyundaki kireç yapısal özellikleri gereği yüksek sıcaklıklar altında metale tutunma eğilimdedir ki, zaten bu sebeple bulaşık ve çamaşır makinalarının metal malzemeden üretilen su ısıtıcılarını kireçten korumak için özel kimyasal ürünler kullanılır. Aynı şebeke suyunu kullanan ısıtma sistemleri de yüksek sıcaklıklardaki suyu kullanmakta, ısının peteklere ve oradan da mekâna verilmesini sağlayan bu şebeke suyu sebebiyle peteklerin iç kısımlarda da kireç birikmektedir. Yerçekimi biriken bu kireç ve diğer maddelerin oluşturduğu tortuyu dibe çekerek, peteklerin en altında günden güne daha da kalınlaşan bir katman oluşmasına yardımcı olur.

Isıtma sisteminizin peteklerinin dibindeki pislik katmanı arttıkça yoğunlaşır ve suyun geçişini daha fazla engellemeye başlar. Peteklerinizin alt kısımları suyla temas etmediği için ısınamazken her yeri eşit ısınmayan peteklerinizin mekânı ısıtması güçleşir. Yüksek derecelerde çalıştırılan ısıtma sisteminiz daha fazla yakıt tüketmesine rağmen ev ve işyerinizde eskisi gibi konforlu bir şekilde ısınamamaya başlarsınız. Ayrıca su sıcaklığı daha da arttığından, peteklerde daha fazla kireç çöker yani birikme hızlanır. Eyüp petek temizliği servisimizden zamanında yardım istemeniz durumunda bu sorunlarla kış sonuna dek karşılaşmasınız. Kapalı devre olarak peteklerinizi temizleyen, yıkama makinaları ve özel temizlik ürünleri kullanan servis elemanlarımız kireç birikintilerini petekleri sökmeden tesisattan tahliye etmektedir.