Ekonomik ve konforlu ısınmak için ev ve işyerinizde kullandığınız ısıtma sistemlerinin düzenli bakım görmesi gerekir. Bu bakım işlemlerinin en önemlilerinden olmasına karşın ihmal edilen petek temizliği, peteklerin alt kısmının ısınmaması şeklinde görülen sorunların ve tesisat tıkanması gibi arızaların yaşanmasını önler. Şebeke suyunu ısıtarak ısı transferi yapan tüm sistemler için temel bir ihtiyaç olan petek temizliğinin kış öncesinde muhakkak yaptırılması gerektiğini hatırlatan Fatih petek temizliği servisimiz, ısı kayıpları oluşmasını ve arızalar yaşanmasını beklemeden bu bakım işlemlerini yaptırmanızı önerir. Düzenli olarak temizlenen ısıtma sistemlerinde ısı kayıplarına bağlı kullanım maliyeti artışları ve arızalar oluşmadan önlenir, sistemin kullanım ömrü uzatılır.

Isıtma sisteminizin peteklerinde kireç birikmesi zamanla kaçınılmaz hale gelen ve ilerleyen süreçlerde kullanım konforunuzu ciddi şekilde etkileyen bir problemdir. Sudaki kirecin ısıtıcı parçalarda birikerek arızalara yol açmaması için bulaşık ve çamaşır makinelerinizde özel kimyasal ürünler kullanırken aynı sorunun peteklerde de yaşandığını unutmayın. Sudaki kireç metal yüzeylere tutunarak birikme yaparken suyun sıcaklığı ne kadar yükselirse bu tutunma eğilimi de o kadar artmaktadır. Peteklerin dibinde kirecin yanı sıra diğer kimyasallarda birikerek balçık kıvamlı katmanlar oluşturur. Petek içlerinin paslanmasını önleyen kimyasallar ile şebeke suyunda bulunan maddelerin tepkimeye girmesi neticesinde ortaya çıkan pek çok kimyasal, kireçle birlikte peteklerin dibine çöker. Yerçekimi sayesinde dipte toplanan bu maddelerin her ay biraz daha yoğunlaşması, suyun alt kısma ulaşmasını engelleyen bir katman oluşmasına neden olur.

Isıtma sisteminizin peteklerinin dip kısımlarında bu şekilde yoğun katmanlar oluştuğunda artık sıcak su bu bölüme ulaşamadığından alt kısımlar ısınmamaya başlar ve tüm yüzey alanı ısınmayan peteklerinse sizi ısıtması da zorlaşır. Yakıtı verimli kullanan ısıtma sistemleri dahi ısı iletim elemanı olan peteklerin bu sorunla karşılaşması durumunda iç mekânı beklenen şekilde ısıtamayacaktır. Isınmak için sistemi daha yüksek derecelerde çalıştırmanız ve sistemin eskiye nazaran daha uzun süre durmaksızın çalıştırılması ise yakıt sarfiyatını arttıracaktır. Fatih petek temizliği servisimizle kış başlamadan iletişime geçerek, petek temizliği için randevu almanız durumunda bu sorunların hiçbiriyle karşılaşmazsınız.