Ev ve işyerinizde kış boyunca ekonomik bir şekilde ısınmak için ısıtma sisteminizin sorunsuz çalışması, bunun içinse tüm sistem elemanlarının düzenli bakımdan geçmesi lazım. Düzenli yapılması gereken en önemli bakım işlemlerinden olmasına rağmen üzerinde fazla durulmayan petek temizliği ise şebeke suyu kullanılan tüm sistemler için yıllık aralıklarla tekrarlanması gereken bir bakım uygulamasıdır. Peteklerin dibinde kireç ve diğer maddelerin birikmesinden kaynaklı çamurlaşmayı önleyen bu işlem, ısınma sorunları ve arızalara karşı koruma sağlar. Güngören petek temizliği servisimiz sorun yaşamayı beklemeden kış öncesinde peteklerinizin temizliği için iletişime geçmenizi tavsiye eder. Böylelikle kış boyunca en ekonomik ve konforlu şekilde ısınabilirsiniz.

Şebeke suyundaki kirecin metal yüzeylere tutunması ve bu yüzeylerde tortulaşmaya sebep olması aslında herkesin bulaşık ve çamaşır makinalarından bildiği bir durumdur. Bu makinaların su ısıtıcılarında kireçlenmeme olmaması için çeşitli kimyasal ürünler kullanılırken peteklerin de aynı suyla temas ettiği, suyun sıcaklığının yüksek olduğu ve ayrıca peteklerin de metal malzemeli olduğu akla gelmez. Oysa yüksek sıcaklıklarda şebeke suyundaki kireç daha da fazla çökme yapmakta, dolayısıyla peteklerin iç yüzeylerin hızla kireç birikmeye başlamaktadır. Bu kireç birikmesiyle birlikte diğer maddelerin de yüzeylere tutunması, yoğun bir pislik tabakasının su akışını engellemesine sebep olur. Paslanmayı önleyen kimyasallar ile sudaki maddelerin etkileşime geçmesi neticesinde de çeşitli maddeler oluşur, yerçekimi sayesinde tüm bu yabancı maddeler peteklerin alt kısmında toplanır.

Peteklerin alt bölümünde kireç ve diğer maddelerin birikmesinden kaynaklı yoğun katmanlar oluştuğunda şebekede dolaşan sıcak su artık bu tabakayı aşamaz hale gelir. Sıcak su alt bölüme ulaşamadığından peteklerin her yerini eşit miktarda ısıtamaz ve dolayısıyla petekler de mekânı beklenen düzeyde ısıtamaz. Peteklerinizin tüm yüzey alanı ısınmadığı için kış soğuklarıyla baş etmek zorunda kalmamak için Güngören petek temizliği ekibimizle soğukla başlamadan önce iletişime geçin. Kapalı devre olarak temizlik yapan, tesisata bağladığı yıkama makinalarıyla özel kimyasal çözücüler uygulayan servis ekibimiz peteklerinizi sökmez. Petekler sökülmediği için paslanma gibi sorunlar yaşanmamakta ve ayrıca ortalık kirletilmeden peteklerin temizliği mümkün olan en pratik şekilde gerçekleştirilmektedir.