Isınma Faturanızda Gözle Görülür Tasarruf

Petekli ısınma sistemleri sunduğu yüksek ısı konforu, döşenme işlemi ve çalıştırılmasının da kolay olması nedeni ile doğalgazlı ısınma sistemlerinin içerisinde kullanım olarak en yaygın olan ısıtma sistemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Evin içerisinde her noktada eşit ısı sağlaması kışın en soğuk dönemlerinde kullanıcılara büyük ölçüde kolaylık sağlamaktadır. Petekli ısınma sistemlerinde ısı kısa süre içerisinde evin içine yayılır ve elde edilen bu ısı, peteklerin ısı ayarı sabit olduğu sürece korunur. Peteklerin hangi ayarda çalışması gerektiğinin ayarı kombilerden yapılmaktadır. Kombinin üzerinde bulunan dijital sayaç ya da düğme yardımı ile yapılan bu ayar peteklerde ısı kaybı oluşmasını engellemektedir. Bunun yanı sıra radyatör peteklerinde ısı ayarının yanı sıra fazla yakıt çekiminin engellenmesi için birden beşe kadar derecelendirilen petek vanalarının da orta ayarda çalıştırılması gerekmektedir. Petek vanaları üç ayarında çalıştırıldığı ve kombiden de gereken ısı ayarı yapıldığı zaman peteklerin yakıtı fazla çekmesinin önüne geçilmiş olur.

Kombilere bağlı olarak peteklere gereken komutu verebilen elektrikli termostatlarda evin ısısının belirli bir ayarda korunmasında ve tasarruflu bir yakıt tüketiminde son derece etkili olacaktır. termostat sayesinde oda sıcaklığı düştüğü anda petekler anında çalışmaya başlar ve bu sayede ısı kaybı yaşanmaz. Bunun yanı sıra termostat tasarruflu bir çalışmada sağlamaktadır. Petek temizliği işlemi de hem tasarruf sağlayan hem de ısı kalitesini yükselten bir işlemdir.

Petek temizliği sayesinde petek borularının içerisinde çalışma süresince oluşma riski olan kireç ve pas gibi ısınmaya engel olabilecek zararlı maddelerin oluşması engellenmektedir. Oluşan pas ya da kireç tortusu varsa temizlik işlemi sayesinde ortadan kalkmaktadır. Bu sayede peteklerin kendini ısıtması kolaylaşır ve petekleriniz daha verimli bir çalışma sistemine sahip olur. Performans yoğunluğu azalan petekler daha az su ve yakıt çektiğinden dolayı ısınma faturanızın da gözle görülür bir oranda azalmasını sağlayan önemli bir etkiye sahiptir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir