Isıtma sistemlerinizin gerekli uygulamaları

Ülkemizde birçok evde yaygın bir biçimde kullanılan ısıtma sistemi olarak karşımıza kombi ve petek sistemleri çıkmaktadır. Kullanım olarak oldukça kolay bir siste olarak bilinen bu ısıtma sistemlerinde önemli olan noktalardan bir tanesi, üretici ve dağıtım yapan firmaların üzerinde durduğu bakım uygulamalarına gereken önemin verilmesi ve aksatılmadan yaptırılmasıdır. Petek ve kombi bakımlarının ne kadar önemli olduğu firmalar tarafından kullanıcılara anlatılmaya çalışılan önemli unsurlar içerisinde yer alsa da, ne yazık ki gereken önemi hala bilinmemekte ya da üzerinde durulmamaktadır. Gereksiz ya da maliyet gibi görünen bu uygulamalar sisteminizde bir arıza meydana gelmemesini sağlamakla birlikte, kış aylarında ısınma sistemlerinizin en yoğun kullanıldığı dönemlerde bile aylık ısınma faturanızdan eskiye oranla yüzde otuz oranına kadar tasarruf etmenizi sağlayan önemli bir işlemdir.

Maliyet olarak uygun işlemler olarak karşımıza çıkan bu bakım uygulamalarının masrafı ilk faturada kendisini çıkarmakta eri kalan faturalardan ise tasarruf etmenizi sağlamaktadır. Uygulamaların tasarruf etkisi sağlamasının nedeni bakım ve temizlik işleminin, yüksek performansta çalışan kombi ve peteklerin üzerinden büyük bir yükü almasıdır. Sistemin daha rahat çalışmasını sağlayan bu işlemler ısınma sistemlerinizi de korur ve uzun yıllar boyunca kullanmanızı sağlar. Buna en güzel örnek ilk petekli ısınma sistemlerinden bir tanesi olan kalorifer sistemlerinin kullanımlarının bakım ve temizlik uygulamaları sayesinde günümüzde hala sorunsuz bir şekilde devam etmesidir.

Eski tip sistemlerin kullanımı zor gibi görünen bir durum olsa da bu işlemler düzenli olarak yaptırıldığı takdire, ısınma sisteminizde herhangi bir arıza ya da konfor kaybı meydana gelmez. Petekli ısınma sistemlerinde ısı kaybı ve peteklerin kullanımının sonlanmaması için petek temizliği uygulaması yaptırılması gerekmektedir. Petek temizliği petek borularınızın olduğundan çok daha kaygan ve iletken olmasını sağlayarak sıvı döngüsünü kolaylaştırır ve şebeke suyunun içerisinde bulunan yoğun kireç maddesinden petek borularınızın etkilenmesinin tamamen önüne geçer.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir