Isıtma sisteminizin peteklerinde ısınma sorunları oluşmaması için şebeke suyundaki kirecin ve diğer yabancı maddelerin birikmesinden kaynaklı çamurlaşmanın, düzenli olarak peteklerden ve tesisattan temizlenmesi gerekir. Peteklerin ve ısıtma sisteminin ömrünü uzatan bu temizlik işlemini kapalı devre olarak yapan Kadıköy petek temizliği servisimiz, petekleri sökmeden tesisata bağladığı yıkama makinalarıyla kısa sürede soruna çözüm getirir. Kış boyunca peteklerin her yerinin eşit miktarda ve kısa sürede ısınmasını sağlayan bu temizlik işlemiyle sistemin ürettiği ısıdan maksimum miktarda ve en düşük harcamayla faydalanabilirsiniz. Peteklerin temizlenmesinin ertelenmesi durumundaysa sorun her ay biraz daha artarak, belli bir aşamadan sonra peteklerin alt bölümünde oldukça geniş alanların soğuk kalmasına sebep olacaktır.

Isıtma sistemlerinin petek temizliği büyük ölçekte ısı kayıpları yaşandığında değil, bu sorun ortaya çıkmasın ve kış boyunca ekonomik kullanıma devam edilsin diye yapılır. Dolayısıyla Kadıköy petek temizliği servisimiz peteklerin alt kısmı tamamen soğuk kalıncaya kadar beklememenizi, sorunu ortaya çıkmadan önlemek ve her zaman konforlu kullanım için peteklerinizin bakımını kış öncesinde yaptırmanızı tavsiye eder. Suda çözünmüş hale bulunan kirecin sıcaklık arttıkça metale daha fazla yapışması, şebekeden su kullanan ısıtma sistemleri için bu durumun genel bir problem olmasına yol açar. Bulaşık ya da çamaşır makinalarının suyu ısıtan metal malzemeli parçalarında aynı problem görüldüğünden koruyucu kimyasal ürünler kullanılır. Aynı şekilde metal malzemeli olan ve şebeke suyuyla temas eden peteklerin iç kısımlarında da zamanla kireç birikir ve bu kireç yoğunlaşarak su akışını engeller.

Peteklerin alt kısmında yoğun bir kireç tabakası oluşması durumunda sudaki diğer yabancı maddeler de bu birikintiye katılır ve suyun geçmesini imkânsız hale getiren bir katman oluşur. Sıcak suyun peteği ısıtması için tüm yüzeyleri dolaşması gerekirken sadece üst bölümde dolaşarak peteği terk etmesi, her yeri ısıtmayan peteklerin sizi de doğru düzgün ısıtamamasına neden olur. Isıtma sistemini daha uzun süre çalıştırmak ya da daha yüksek derecelere ayarlamaksa yakıt sarfiyatını artmasından ötürü faturaların kabarmasına yol açacaktır. Kışa girmeden önce peteklerinizi temizlettirmeniz durumundaysa bu sorunları yaşamazsınız.