Isıtma sisteminizden yüksek verimle faydalanmanızı sağlayan petek temizliği, kireç birikmesi ve bu birikintilerin diğer birçok yabancı maddenin çökmesine sebep olmasından kaynaklı ısınma problemlerini önler. Peteklerin alt bölümünün ısınmamasıyla sonuçlanacak kadar yoğun birikmeler oluşmasını beklemeden iletişime geçmenizi öneren Kağıthane petek temizliği servisimiz, düzenli temizlenene ısıtma sistemlerinin kış sonuna kadar maksimum verimle çalışacağını hatırlatmaktadır. Isıtma sistemlerini düzenli olarak temizlenmesi için peteklerin alt kısmında geniş alanların soğuk kalması beklenmemeli, temizlik işlemi bu sorunlar ortaya çıkmasın diye yapılmaktadır. Aksi takdirde ısıyı mekâna iletemeyen ısıtma sistemi yüksek verimle de çalışsa ısınma konforunuz düşer ve daha fazla ısınmak için derecede yükselttiğiniz ısıtma sisteminiz çok daha fazla yakıt harcar.

Şebeke suyunun kireçli olmasından ötürü peteklerin dip kısımlarında biriken tortular, sudaki diğer maddelerin bu bölümde toplanmasını kolaylaştırır ve sürekli birikme olduğu için zamanla yoğun tabakalar oluşur. Petekleri paslanmadan korumak için uygulanan bazı kimyasal maddeler de suyun içinde bulunan maddelerle tepkimeye girerek, bu tepkime neticesinde yabancı maddelerin açığa çıkmasına yol açabilir. Tüm bu maddelerse yerçekimi sayesinde peteklerin alt bölümünde toplanır. İlk zamanlar peteğin eşit bir şekilde ve hızla ısınmasına engel olacak bir birikme olmasa da, ilerleyen aylarda bu ince tortu tabakası çok yoğun bir katmana dönüşür. Tesisat üzerinden gelen ve peteklerin her yerini dolaştıktan sonra peteği terk etmesi gereken sıcak suyu engelleyen bu katman, sıcak suyun yalnızca üst bölümü dolaştıktan sonra alta uğramadan petekleri terk etmesine yol açar.

Peteklerin alt kısmına sıcak suyun hiç temas etmemesi bu kısımların ısınmaması, bir başka ifadeyle tamamı ısınmayan peteklerin sizi de olması gerektiği gibi ısıtamaması anlamına gelir. Birikintiler sıcak su akışıyla hareket ederek, suyun geçiş noktaları tıkayabilir ve peteklerin ömrünü kısaltabilir. Uzun vadede verimlilik kayıplarına ek olarak arızalara da sebebiyet veren bu durumun oluşmadan önlenmesi ise ısıtma sistemi peteklerinin, tesisatla birlikte düzenli aralıklarla temizlenmesine bağlıdır. Kağıthane petek temizliği servisimizin kullandığı yıkama makinaları ve ithal temizlik ürünleriyle temizlik için peteklerin sökülmesine gerek kalmaz ve petek temizleme işlemi pratik bir şekilde yapılır.