Isıtma sistemlerinin ömrünü uzatan ve arızalanmadan yüksek verimlilikle çalışmasını sağlayan petek temizliği periyodik olarak tekrarlanması gereken, en önemli bakım işlemlerindendir. Çoğunlukla peteklerin alt bölümünde geniş yüzey alanları ısınmamaya başladığında yaptırılması gerektiği zannedilse de, Küçükçekmece petek temizliği servisimiz sorunun bu raddeye gelmesinin beklenmemesini söylemektedir. Servis ekibimizdeki deneyimli teknisyenler petek temizliğinin sorun ortaya çıktıktan sonra başvurulması gereken bir çözüm değil, sorunun ortaya çıkmaması için düzenli olarak yapılması gereken bir işlem olduğunu hatırlatır. Düzenli olarak su tesisatıyla birlikte petekleri temizlenen ısıtma sistemleri kışın sonuna kadar en yüksek verimle çalışarak, asgari yakıt sarfiyat sayesinde faturalarda sürekli artışa sebep olmayacaktır.

Şebeke sularının kireçli olmasından kaynaklı bir problem olan peteklerdeki çamurlaşmaya ayrıca peteklerin iç yüzeyinin paslanmaması için kullanılan çeşitli koruyucu kimyasalların, şebeke suyundaki diğer yabancı maddelerle tepkimeye girmesi de yol açabilir. Yeni kurulan ısıtma sistemlerinde petek içlerindeki birikmenin miktarı çok düşük düzeyde olduğu için fark edilir ısınma sorunları olmasa da, bu birikinti miktarı kullanımla birlikte sürekli artar. Peteklerin iç kısmına yapışan kirecin yerçekimi etkisiyle aşağı çökmesi, peteklerin alt bölümlerinde su akışını engellemeye başlayan tabakalar oluşturur. Diğer maddelerin bu tabakalara çökmesiyle birlikte artış suyun ulaşmasını tamamen engelleyen, yoğun bir katman ortaya çıkar. Sıcak su sadece üst bölümleri dolaşarak peteği terk ettiğinden, peteklerin de sadece üst kısımları ısınır.

Peteklerin temizlenmemesi durumunda önceleri peteklerin alt kısmında küçük bir alanda ısı farkları oluşurken ilerleyen süreçte alt bölümde geniş yüzey alanları tamamen soğuk kalmaya başlar. Bu durumun yaşanmasını beklemeden Küçükçekmece petek temizliği servisimizden yardım isteyerek, peteklerinizde yoğun birikmeler oluşmasını en baştan önleyebilirsiniz. Tüm yüzey alanı hızla ve aynı oranda ısınmayan petekler iç mekânı da verimli ve ekonomik bir şekilde ısıtamayacağından, petek temizliği işlemini aksatmadan düzenli olarak yaptırmanızı öneririz. Peteklerde oluşan ısı farklılıkları ısınma konforunuzu azalttığından, kış soğuklarında doğru düzgün ısınmak için sistemin çalışma derecesini yükseltmeniz durumunda yakıt sarfiyatının artacağını ve bunun da daha yüksek harcamalar olarak geri döneceğini unutmayın.