Kış boyunca sürekli artan faturalar yüzünden yüklü harcamalar yapmamak için ısıtma sisteminizin petek bakımını düzenli olarak yaptırmalı, petek temizliğinin en önemli bakım işlemlerinden biri olduğunu unutmamalısınız. Peteklerde ısınma sorunlarının oluşmasını beklemeden kış öncesinde bu bakım işlemi için iletişime geçmenizi öneren Maltepe petek temizliği servisimiz, düzenli temizlenen peteklerin kış boyunca sorunsuz ve ekonomik ısınma imkânı sunacağının altını çizmektedir. Toplumumuzda petekler ancak soğuk kalmaya başladığında yapılması gereken bir işlem görülen petek temizliği oysa tam aksine, bu sorun ortaya çıkmasın diye yapılan bir bakım uygulamasıdır. Problemin oluşmadan önlenmesini sağlayan petek temizleme işlemi, ısı kayıpları yaşanmadan yıl boyunca maksimum verimi almanız açısından gereklidir.

Şebeke suyundaki kireç peteklerin içinde sürekli birikmesine rağmen yeni kurulan ısıtma sistemleri için bu durum önemli bir problem değilmiş gibi görünüyor. Kullanımla birlikte sürekli yüksek sıcaklardaki şebeke suyuyla temas eden peteklerdeyse bu kireç birikmesi aralıksız devam eder. Peteklerin paslanmaması için kullanılan kimyasalların tepkimeleri sonucu oluşan maddeler de kireç tortusuna eklendiğinde çamur kıvamında yoğun bir katman oluşur. Yerçekimiyle bu çamurlaşma peteklerin alt kısmında toplandığında suyun ulaşımı da engellenmeye başlar. Geçen aylar içinde artık balçık halini alan bu yoğun tabakayı aşamayan sıcak su sadece peteklerin üst kısmını dolaşabilir. Alt bölüme sıcak su hiç ulaşmadığından petek yüzeyinin eşit oranda ısınması da imkânsız hale gelir.

Isıtma sisteminizin petekleri kısa sürede ve ısı transferi yapan tüm yüzeyler eşit oranda ısınmadığında, ev ve işyerinizin de kaliteli şekilde ısınması mümkün olmaz. Isınmak adına sistemi daha yüksek derecede çalıştırmanızsa şebeke suyundaki kirecin daha fazla çökme yapmasına ve ayrıca enerji tüketiminde de artışa yol açacaktır. Sürekli artan faturalar yüzünden gereksiz yere bütçe sarsan meblağlar ödemek yerine kışa girmeden önce Maltepe petek temizliği servisimizden yardım istemeniz en akıllıcası olacaktır. Petekleri tek seferde ve sökmeden, kapalı devre olarak temizleyen servis ekibimiz ısıtma sisteminizi en düşük harcama ve en yüksek verimlilikle kullanmanızı sağlayacaktır. Böylelikle arızalar ve verimlilik kaybı olmadan kışı ekonomik bir şekilde ısınarak geçirebilirsiniz.