Sabit Isı Konforu

Doğalgazlı ısıtma sitemleri sunmuş olduğu yoğun ısınma konforu sayesinde en çok tercih edilen ısınma sistemleri içinde yer almaktadır. Kullanım alanına göre farklı özelliklerde üretilen doğalgaz sistemleri kendi içerisinde oldukça çeşitlidir. Tek bir sistem içerisinde bu kadar alt sistem olması kullanıcıların kafasını kurcalayan bir durum olsa da, evin içerisine hangi sistemin en uyun olduğu uzman ekip tarafından belirlenmek ile birlikte, evlerin içinde bireysel kullanımda tavsiye edilen ve döşenen sistem genelde petek sistemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Kullanım ve döşenme işlemi olarak diğer sistemlerden daha kolay ama sunduğu ısı kalitesi ile, her doğalgaz sisteminde olduğu gibi oldukça yüksek bir konfora sahip olan peteklerin çalışma sistemi tamamen sıvıdır.

Kombi ya da merkezi ısıtma sistemi sayesinde ısınan su, doğalgaz yakıtı ile birleştikten sonra petek borularının içerisinde devir daim yapmaya başlar. Sürekli bir döngüye sahip olan bu yüksek ısıdaki sıvı, petek borularının ısınmasını sağlar. Peteklerin dış ortama ısı verebilmeleri için önce kendilerini gereken ısı derecesine getirmeleri gerektirmektedir. Isınma süresi olarak oldukça düşük bir zaman dilimine sahip olan petekler, çalıştırılmaya başlandığında evin içerisinde kısa zaman içerisinde yoğun bir şekilde ısı vermeye başlar. Evin içindeki ısı sabitlenene ve peteklerin ısı dengesi korunana kadar petekler çalışmaya devam eder. Belirli bir ısıya ulaştıktan sonra sıcak su ve sıvı yakıt çekimi azalır. Petekler vanalarından evin içerisindeki ısıyı ve kendi ısılarını sabit tutabilmek ara ara vanalardan sıcak su ve yakıt çekmeye devam eder.

Bu sayede peteklerin içerisinde devir daim yapmakta olan sıvının ısı derecesinde herhangi bir düşme meydana gelmez ve petekler ısıyı sabit tutar. Peteklerde herhangi bir sorun oluşmadığı sürece, peteklerin içindeki sıvının sıcaklığı ve ısısı azalmadan ısı kaybı yaşanması durumu söz konusu olmamakla birlikte kireç ve pas gibi peteklerde oluşan sorunlar buna neden olabilir. Bu nedenle her sene petek temizliği işlemi yaptırılarak zararlı oluşumlar için önlem alınması gerekmektedir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir