Kombi ve kat kaloriferi gibi ısıtma sistemlerinin yanı sıra ev ve işyerlerinde kullanılan yerden ısıtma ve tüm merkezi ısıtma sistemlerinin ortak ihtiyacı olan petek temizliği, şebeke suyuyla ısınma imkânı sağlayan tüm sistemlerde düzenli aralıklarla yaptırılması gereken en önemli bakım işlemlerindendir. Yerden ısıtma sistemlerinin zemin altına döşeli tesisatından kombi ve merkezi ısıtmalarda ısı transferini sağlayan peteklere kadar metal aksamdan oluşan ve şebeke suyuyla temas kuran tüm yüzeylerde zamanla kireç birikmesi olur. Sultangazi petek temizliği servisimiz bu kireç birikmesinin yoğunlaşarak yüksek oranlı ısı kayıplarına ve arızalarına sebep olmaması için her sene, kış başlamadan önce temizlik işlemi için iletişime geçmenizi önermektedir.

Şebeke suyundaki kirecin birikmesinden oluşan arızaları önlemek için çamaşır ve bulaşık makinalarında kireç önleyici kimyasallar kullanılırken aynı sorunla ısıtma sisteminin de karşı karşıya olduğu bilinmez. Aynı bulaşık ve çamaşır makinalarının metal malzemeli su ısıtıcıları gibi ısıtma sisteminin petekleri de sürekli olarak yoğun kireç içeren şebeke suyuna maruz kalır. Bu temas neticesinde peteklerin iç yüzeyinde kireç birikmesi olurken sıcaklık ne kadar yüksek olursa kireç de daha fazla çökme yapar. Peteklerin alt bölümünde biriken kireçle birlikte diğer yabancı maddeler de bu bölümde toplandığından zamanla alt kısımda oldukça yoğun katmanlar oluşur. Tesisat üzerinden gelen sıcak su bu yoğun katmanı aşamadığından peteklerin alt bölümüne ulaşmadan petekleri terk eder ve bunun neticesinde de peteklerin altı ısınmaz.

Sarf edilen enerjinin boşa gitmesine ve iç mekânın istenen konforla ısıtılamamasına sebebiyet veren bu durum tesisatın su geçişlerinde de görülür. Su geçişlerinde biriken kirecin tıkanmalara yol açması durumundaysa onarım için yüksek harcamalar yapmanızı gerektiren tamir işlemleri de kaçınılmaz olur. Peteklerin temizlenmesi ertelendikçe kireç birikmesi daha da yoğunlaşacağı ve peteklerin daha geniş bir bölümünde etkili olacağı için ısınma sorunları ve yakıt sarfiyatı, arıza olasılığıyla birlikte artar. Sultangazi petek temizliği servisimiz petekleri sökmekle uğraşmadan, tesisata bağladığı yıkama makinasıyla temizliği pratik bir şekilde yapar ve tüm bu sorunlara uzun süreli bir şekilde kesin çözüm getirir.