Isıtma sistemlerinde ısıyı iletmek için şebeke suyu kullanıldığı ve bu suyun içinde yoğun oranda kireç bulunduğu için ev ve işyerlerinde kullanılan ısıtma sistemlerinde mutlaka düzenli olarak petek temizliği yapılmalıdır. Üsküdar petek temizliği servisimizin şebeke suyu kullanarak konforlu ısınma imkânı sunan tüm ısıtma sistemleri için senelik aralıklarla yaptırılmasını önerdiği bu temizlik işlemi arızaların, verimlilik ve ısınma konforundaki düşüşlerin önlenmesini sağlamaktadır. Yerden ısıtma sistemleri ve merkezi ısıtma sistemlerinde de şebeke suyu kullanıldığından, bilhassa tesisatın su geçiş noktalarındaki tıkanmalardan kaynaklı arızalarla karşılaşmamak adına bu temizlik işleminin aksatılmadan yaptırılması gerekmektedir. Peteklerde biriken kireç yüzünden ortaya çıkan ısınma sorunları ve ısı kayıpları, bu kireç ve diğer yabancı maddeler temizlenmediği sürece ortadan kalmayacak ve aksine günden güne daha da artacaktır.

Şebeke suyundaki kirecin peteklerde birikmesi, sudaki çözünmüş kirecin yüksek sıcaklıklarda en yakın metal yüzeye tutunma eğiliminde olması ve bu eğiliminse ısı değeri yükseldikçe daha da artmasıyla alakalı bir durumdur. Aynı sorun bulaşık ve çamaşır makinalarının metalden imal edilen ısıtıcı parçalarında da görülür ki, bu ısıtıcı parçaların kireçlenmemesi için özel kimyasallar kullanılır. Isıyı maksimum verimle ilettiği için ısıtma sistemlerinin peteklerinde de metal malzeme kullanılırken bu metal yüzeyler sürekli kireçli şebeke suyuyla temas halindedir. Sıcaklığın yüksek değerlere ulaştığı bu temas neticesinde peteklerin iç yüzeylerinde sürekli kireç birikmesi olur.

İlk zamanlarda bu kireç birikmesi ince bir tortu katmanı halinde olduğu için fark edilir bir sorun ve ısı kaybı söz konusu olmasa da, temizlik yaptırılmaması durumunda sorunun ilerleyeceği unutulmamalıdır. Nitekim Üsküdar petek temizliği servisimizden hizmet almadan kullanıma devam etmeniz durumunda kireç birikmesi yoğunlaşacak, yerçekimiyle peteklerin altında biriken bu yoğun kireç sert katmanlar oluşturacaktır. Zamanla sıcak suyun geçişini engelleyen katı bir tabaka oluştuğundan sıcak su olması gerektiği gibi peteklerin alt kısmına ulaşmadan petekleri terk edecek ve alt kısımlar soğuk kalacaktır. Harcanan yakıta karşın üretilen ısının iç mekâna iletilmesine engel olan bu sorunla hiç karşılaşmamak için kış başlamadan önce ısıtma sisteminizi temizlettirmenizde fayda var.