Kombi ve kat kaloriferi gibi konforlu ısınma imkânı sunan tüm ısıtma sistemlerinde üretilen ısı şebekeden alınan su aracılığıyla iletildiğinden ve bu şebeke suyunda yoğun miktarda kireç bulunduğundan, zamanla peteklerin ve tesisatın içinde tortulaşma olması kaçınılmazdır. Yerden ısıtma sistemleri veya merkezi ısıtmalarda da aynı şebeke suyuyla ısı iletimi sağladığından, şebeke suyundaki kirecin birikmesinden kaynaklı ısı kayıpları ve arızalar tüm bu ısıtma sistemlerinin ortak sorunudur. Bu durumun yüksek ısı kayıpları ve arızalara sebebiyet vermeden önlenmesini sağlayan Zeytinburnu petek temizliği servisimizse kapalı devre olarak yani petekleri teker teker sökmekle zaman kaybetmeden, sisteminizdeki tüm kireç birikintisini pratik uygulamalarla temizler. Temizlik işlemiyle birlikte sistem ilk günkü performansını geri kazanırken siz de kış boyunca asgari yakıt sarfiyatıyla maksimum konforla ısınırsınız.

Şebeke suyundaki kirecin metal yüzeylere birikme eğiliminde olması, ısı iletkenliğinden ötürü metal malzemeden üretilen peteklerin iç yüzeylerinde kireç tortularının oluşmasını kaçınılmaz hale getirir. Peteklerin malzeme kalitesi ve şebeke suyunun kireç oranına göre değişen bu kireç birikim oranı, temizlik yapılmadığı takdirde er ya da geç ısı kayıplarına sebebiyet verecektir. Bu sebeple Zeytinburnu petek temizliği servisimiz düzenli olarak peteklerin temizlenmesini önermektedir. Düzenli temizlenene ısıtma sistemleri arızalara karşı korunurken peteklerin ömrü uzar ve kış boyunca yüksek verimle ısıtma imkânı sunar. Aksi takdirde ısı kaybındaki artış kaçınılmaz olarak faturaların kabarmasına ve nihayetinde tesisattaki tıkanmalar yüzünden arızalara yol açacaktır.

Peteklerin alt bölümünde biriken kirecin oluşturduğu yoğun katmanlar suyun geçişini engellediğinden, peteklere giren su alt bölümü dolaşmadan sisteme geri döner. Sıcak suyla temas kurmadığı için tüm yüzey alanını ısınması imkânsız olan peteklerin alt bölümüne dokunulduğundaysa bu kısmın soğuk kaldığı görülür. Isı kaybı neticesinde her yeri eşit ısınmayan peteklerin, konforlu bir şekilde sizi ısıtması da mümkün olmayacaktır. Sorunun bu raddeye varmasını beklemeden, arıza olması durumunda onarım için yapacağınız harcamayı da düşünerek kış başlamadan servis ekibimizle iletişime geçmeniz en akıllıcası olacaktır. İthal temizlik ürünleri ve bu işte kullanılmak üzere tasarlanan yıkama makinaları kullanarak, tüm petekleri aynı anda ve sökmeden temizliyoruz.